V poslední době jste o tomto fenoménu mohli slyšet dost věcí, ale možná si pořád neuvědomujete co to vlastně je. Jde o to, že člověk, který má nějaký nápad o kterém si myslí, že pokud by se mu ho podařilo uskutečnit, tak by určitě sklidil úspěch. Toto je však vždy limitováno penězi, které si takový člověk může dovolit na svůj nápad použít a to je kde to obrazu vstupuje crowdfunding, díky kterému si mohou takoví lidé své nápady dovolit.
Jak to funguje?
V podstatě crowdfunding funguje tak, že člověk s nápadem nápad „přednese“, většinou na internetových stránkách pro toto určené a poté je na lidech, kteří na takovou stránku přijdou, jestli se jim nápad zdá dobrý a jestli ho budou financovat. Většina lidí, kteří takto přispějí tak udělají v malých částkách (100Kč), což se může zdát zbytečné, ale musíme si uvědomit, že takových malých příspěvků můžou být stovky až tisíce, což dohromady dá nemalou sumu peněz. Můžete se ptát, proč by jakýkoli racionální člověk takto vyhazoval peníze. Za podporování nápadů jsou lidé ujišťováni, že pokud se produkt stane skutečností, tak produkt jednak obdrží jako první, nebo budou zmíněni v titulkách…. (záleží na typu produktu).
Jaký je háček?
Určitě si teď říkáte, že tohle všechno sice zní moc pěkně, ale zdá se vám to moc dobré na to, aby to byla pravda. A nemýlíte se, vytvoření produktu je v drtivé většině případů jištěno pouze slibem autora, což znamená, že pokud se nápad nepovede stvořit, nebo tvůrce nápadu jednoduše s penězi uteče a udělá si dovolenou do konce svého života, máte smůlu a své peníze většinou zpět nedostanete. I když tento risk je značný, celé to není tak špatné, v hromadě prázdných slibů se najde i spousta nápadů, které byly díky crowdfundingu uskutečněny. Jako shrnutí: crowdfunding je výborná nová metoda pro inovaci, ale pokud se něco zdá moc dobré na to, aby to byla pravda tak to tak nejspíše je.