Posuvná měřidla – nejčastěji využívanými strojírenskými měřidly https://www.i-nastroje.cz/meridla jsou posuvná měřidla, známé též pod názvem šupléry. Posuvná měřidla využívají profesionální strojaři ve výrobě, v údržbě a na dalších kontrolních stanovištích, kde se proměřují obrobky. S posuvným měřidlem zachází i domácí kutilové, kterým stačí jejich rozsah přesnosti měření.
Mikrometrická měřidla – mikrometry jsou již přesnějšími měřidly, počítá se tu již s tisícinami milimetru a měří se s nimi obvykle velmi hladké a rozměrově přesné součástky či jejich části, například pohyblivé části strojů (převodovky, ložiska, hřídele apod.) Mikrometrická měřidla jsou běžnou součástí přesné strojírenské výroby a vyskytují se jak v provozech, http://www.caa.cz/predpisy/provoz-letadel tak i ve výstupní kontrole.
Dutinoměry (Subita) – jestliže je zapotřebí přesně změřit rozměry různých otvorů a dutin rozličných velikostí a průměrů, nevystačíte tu s mikrometry ani posuvnými měřidly, ale budete potřebovat dutinoměr neboli Subito. Měření dutin probíhá rovněž ve výrobě, ale i v údržbářských nebo zámečnických dílnách.
Pasametry – pasametr je poměrové měřidlo, které významně šetří čas při měření velkého počtu obrobků. Nastaví se na něm požadovaný rozměr a porovnává se s ním pak jeden výrobek za druhým, zda se nachází ve výrobní toleranci, anebo jde o zmetky či kusy určené k opravě. S pasametrem se pracuje snadno a velmi rychle, tento působ měření je tedy významně rychlejší a efektivnější.
Sinusové pravítko – jak byste přesně změřili úhel u kuželových obrobků? Úhloměr vám na to stačit nebude, zvláště u prostorově složitějších předmětů. K velmi přesnému měření úhlů slouží speciální měřidlo – sinusové pravítko. Měření probíhá v souladu s výpočtem sinu úhlu alfa, odtud také pramení název tohoto měřidla.
Johansonky – v přesném strojírenství se využívají i Johansonky, což jsou kovové či keramické speciálně zhotovené destičky nebo malé kvádříky, které se skládají na sebe, čímž vzniká měřicí mustr (etalon) pro různá měřidla při použití kalibrování měřidel, kontrolní měření ve výstupní kontrole nebo pro měření ve strojírenských provozech. Destičky a kvádry měří s přesností až jedna tisícina milimetru.