Bazén na zahradě už dávno není žádná rarita, kterou si mohou dovolit pouze ti nejbohatší z nás. Naopak. Bazény u rodinných domků rostou jako houby po dešti. Ovšem pozor. Všechny bazény rozhodně nejsou stejné. Ne všechny typy jsou totiž vhodné k plavání.
Nadzemní
Nepatříte-li mezi nejbohatší jedince, ale i přesto byste si v létě rádi zaplavali ve svém, můžete si i tak bazén pořídit, a sice nadzemní typ. Plavání ve smyslu, jak je běžně chápáno, však v tomto případě asi moc nehrozí. Nadzemní verze jsou totiž sice poměrně levné, ale s velikostí už to tak slavné není. Jedno dva tempa byste asi zvládli, ale na plavecké závody se v nich určitě nepřipravíte. Jedná se tak o bazény, které ocení hlavně menší děti, které se v nich mohou do sytosti vyřádit. Pro dospělého člověka jsou vhodné maximálně tak ke zchlazení v parném letním dni.
Zapuštěné
Bazény zapuštěné do země už jsou jiný případ, tedy pokud si nebudete chtít koupit verzi o velikosti 3 x 3 metry. Zapuštěné typy jsou obecně daleko prostornější, než typy nadzemní. Jsou také podstatně dražší a je s nimi mnohem více práce. Zatímco nadzemní bazének si můžete koupit už za zhruba deset tisíc, verze zapuštěné do země vás mohou přijít i na desítky tisíc. Samozřejmě záleží na velikosti a funkcích. Některé bazény totiž mohou mít i protiproud, kde se už na závody připravit budete moci. Cena zapuštěného bazénu není tak vysoká pouze z důvodu velikosti, ale také kvůli nutnosti stavebních prací. Je potřeba vyhloubit jámu, bazén tam usadit a následně provést dokončovací úpravy. A to rozhodně není levná záležitost.
Příslušenství
K bazénům patří neodmyslitelně i různá příslušenství, která byste si měli pořídit. Mezi ta základní se řadí síťka na různé nečistoty, prostředky na dezinfekci vody a samozřejmě také filtrace, nejčastěji písková. Mezi luxusní vybavení se pak počítají nafukovací plovoucí bary nebo solární sprchy.