Levné bydlení? Mobilní dům.


Mobilní domy jsou zvláštními stavbami. Tedy z hlediska legislativy se nejedná přesně o stavby, ale o „Výrobky plnící účel stavby“. Tato kategorie vznikla na základě lavinovitě rostoucí obliby mobilních domů. Bylo zkrátka nutné usměrnit živelnost jejich umisťování, které se dělo mnohokrát i na cizích pozemcích.

Nízké stropy zvětšují prostor

Takže platí, že mobilní dům si můžete postavit jen na pozemku, ke kterému máte nějaké uživatelské právo. Tedy na vlastním, případně na pronajatém, u kterého máte od majitele vysloven souhlas. Na umístění mobilního domu se vztahuje i řada dalších legislativních úprav, ale to je na jiné povídání.

Úskalím mobilního domu číslo jedna je, až na výjimky, omezená užitná plocha. Pokud lze uvažovat o nějakých průměrných rozměrech, jde o domy delší 10 metrů a něco přes 3,5 metrů na šířku. Interiérová výška je většinou jen něco málo přes 2 metry. Nízké stropy paradoxně opticky přispívají k pocitu většího prostoru. To zmíněné úskalí spočívá v tom, že do toho malého prostoru je nutné vměstnat většinou 2 ložnice, koupelnu s WC a sprchovacím koutem, kuchyň a obývák.

Myslíte, že to nejde? Mýlíte se. Například mobilní dům Top-mobilnidomy, je vybavený vším, co je zde uvedeno. Navíc má dokonce dva vchody, takže se majitel může rozhodnout, že jeden vchod povýší na „Vstupní“ a z druhého udělá vstup na terasu, kterou si k mobilnímu domku přistaví později.

Mobilní dům

Tento dům má rovněž rozvody elektřiny do všech místností. Ve stěnách naleznete klasické zásuvky. Rovněž tam, kde je to zapotřebí, je rozvedena voda. Studená i teplá. Teplovodní může být i topení, ale pro vytápění se používají i jiné způsoby. Ať je to plynových krb, teplovzdušné rozvody nebo podlahové vytápění. Všechny pokoje jsou od sebe odděleny sádrokartonovým příčkami. Na zemi je plovoucí podlaha, v koupelně pak klasická dlažba. Podle toho, jestli je dům sezonní, nebo určen pro celoroční obývání, jsou osazena okna. Jednoduchá, nebo dvoj až trojitá.

[ssba]