Pěstování domácích brambor


Doma vypěstované brambory jsou k nezaplacení. Obsahují velké množství vitamínů a minerálů a navíc šetří Vaši peněženku. Pokud máte zahradu s jejich výsadbou ani chvíli neváhejte. Vypěstovat a sklidit brambory není nic náročného. Můžete se setkat z více druhy brambor a vyberete takový druh, podle toho co s bramborami zamýšlíte. Velmi rané a rané brambory jsou zdravější, obsahují méně škrobu, více bílkovin a vody. Mají nedozrálou loupající se tenkou slupku. Jsou určené k rychlé spotřebě. Od sadby do sklizně jim stačí 90-100 dní. Velmi rané brambory nejsou určené ke skladování. Polorané odrůdy brambor se pěstují pro zásobu na zimu. Jsou vhodné k dlouhodobému uskladnění nikoliv na přímou konzumaci.

peníze

Pozdní a polopozdní odrůdy brambor jsou vhodné k dlouhodobému skladování skladování. Potřebují více času na vypěstování což je více než 120 dní. Sklizeň probíhá v polovině září a pěstuje se převážně na polích. Dále můžeme vybírat mezi varným typem A, BA a B. Varný typ A jsou brambory vhodné na salát, varný typ B jsou brambory vhodné na smažení. Varný typ brambor BA se hodí na přípravu hranolek nebo jako příloha. Nejprve si musíme připravit půdu pro výsadbu, a to zkypřením. Volnou plochu nejprve odplevelíme a následně rýčem nebo traktůrkem s radlicí tzv. otočíme zeminu.

brambory

Urovnáme hráběmi nebo za traktůrkem zapřaženými bránami a následně si vytvoříme brázdy pomocí hrobkovací radličky. Prázdné místo mezi brázdami by mělo být 40-60cm. To proto, aby měli brambory kam růst. Naklíčenou sadbu brambor dáváme po jednom bramboru do připravené brázdy ve vzdálenosti přibližně 30-35 cm. Pomůckou je, že brambory dávejte na vzdálenost délky vaší nohy. Vsazené brambory zahrneme hlínou, do roviny po celé délce. Zasazené brambory udržujeme vlhké, aby nám brzy vyklíčili. Jakmile vyklíčí, znovu je přihrneme, aby se podpořil růst hlíz. Políčko s brambory pravidelně odplevelujeme, případně sbíráme mandelinky.

[ssba]