Studie doktora Michaela McGuirea, vysokoškolského lektora kriminologie na University of Surrey, se zaměřuje na způsoby, díky kterým nový druh zločinců využívá významné technologické platformy pro obchodování s drogami, praní špinavých peněz, obchod s lidmi a dokonce i terorismus. Ohromující je podle McGuirea vůbec počet počítačových zločinců využívajících těchto platforem, jelikož se jedná o mimořádně lukrativní zdroj příjmů. Půl druhého trilionu dolarů je navíc ve skutečnosti stále ještě střízlivý odhad.
Výzkum vychází z odhalení, že britská datová společnost Cambridge Analytica shromáždila osobní informace o 87 milionech lidí poté, co byl jistý online kvíz zneužit pro získání informací o datech a bezpečnostních nastaveních společnosti Facebook. Podle McGuirea je nicméně Cambridge Analytica jen „špičkou ledovce“ pokud jde o manipulaci se společnostmi provozujícími sociální média a jinými technologickými firmami. „Spíše je třeba se ptát, které platformy nejsou zneužívány,“ řekl McGuire, podle něhož jsou AirBnb a Uber využívány k přesunu peněz, Instagram se stal místem pro obchod s drogami, zatímco eBay a Amazon se využívají k prodeji padělaného zboží a obcházení místních daňových zákonů.
Zisk nabytý prostřednictvím těchto platforem pak činí 1,5 trilionu dolarů, což přibližně odpovídá hodnotě hrubého domácího produktu Ruska. „Zjištění plynoucí z výzkumu doktora McGuirea poskytují šokující pohled na to, do jaké míry se rozšířila kybernetická kriminalita a v jak výdělečnou aktivitu se proměnila,“ řekl Gregory Webb, generální ředitel kybernetické bezpečnostní firmy Bromium, která si tuto studii objednala.
Kriminalita založená na využívání různých druhů platforem je model spočívající v produkci malware a zjednodušování páchání kybernetických zločinů na úroveň online nakupování a nelze s ním tak bojovat za využití starých postupů nebo technologií.