Asi není třeba říkat, že Češi jsou národ pejskařů. Tohoto čtyřnohého společníka má u nás naprostá většina domácností, v mnoha případech pak i více, než jednoho. Pokud si však chceme některého pořídit a nechceme si vzít voříška z útulku, je potřeba se nejprve zamyslet nad výběrem plemene.
Zde je nutné realisticky zhodnotit naše možnosti. Jak moc se můžeme našemu novému přírůstku věnovat? Co od něj budeme vyžadovat – budeme jej mít pouze jako společníka, nebo s ním budeme chtít dělat nějaký sport či jinou aktivitu? Kolik prostoru doma máme? Na všechny tyto otázky si musíme nejdříve odpovědět, a na základě toho vybrat.
Samozřejmě je potřeba vzít v úvahu i touhu lidí mít něco neobvyklého a vzácného. To se odráží i ve výběru psích plemen. Často nechtějí mít klasického zlatého retrívra či jorkšíra, které má pomalu každý. Místo toho chtějí něco neobvyklejšího.
Ovšem faktem je, že vzácnější plemena jsou dražší. Například u plemene akita inu cena Kenichiai rozhodně není nejmenší, zvláště pokud chceme štěně s průkazem původu (což bychom měli chtít vždy, pokud nechceme dát domov pejskovi z útulku). Čím je to ale způsobeno?
Především je to fakt, že v naší zemi je stále ještě poměrně málo jedinců tohoto plemene. Chovatelé tedy často jezdí krýt do zahraničí. Zde však často majitelé krycích psů, vědomi si této situace, požadují vyšší poplatek za krytí. Také je potřeba započítat náklady na cestu, které také nemusí být nejmenší.
Pak jsou zde také nejrůznější vyšetření na dědičné choroby, kterými musí fenka i pes projít. Sem patří například dysplazie kyčelního kloubu či progresivní retinální atrofie. Všechny tyto nemoci jsou dědičné, a je tedy pochopitelné, že rozumní chovatelé chtějí co nejvíce eliminovat šanci, že ji budou mít i jejich odchovy.
Může se tedy zdát, že částka je vysoká. Je však potřeba si uvědomit, že díky tomu budete mít mnohem větší pravděpodobnost, že získáte zdravého společníka, který vám bude přinášet radost po mnoho let.