Category Archives: Technika

Technika

Technika zná všechno


Myslíte si, že mnoho lidí by se už bez techniky obeÅ¡lo? Já si myslím, že ne. Protože dneÅ¡ní svÄ›t je takový pÅ™etechnizovaný a moderní, že hodnÄ› lidí už využívá techniku anebo poÄítaÄe opravdu každý den. Abych se pÅ™iznala, tak já také vlastnÄ› mám totiž na poÄítaÄi, a i na svém notebooku takové vyzvánÄ›ní, které mÄ› baví. Já už nepoužívám totiž mobilní telefony jako budík, ale přímo používám poÄítaÄ a také notebook. NÄ›kdy také tablet, protože můj syn už je také v takovém vÄ›ku, kdy má rád mobilní telefon a tak podobnÄ›, tak jsem ho synovi také pořídila. MÄ› tohle vůbec nevadí, že syn má mobilní telefon už v Å¡esti letech.

Technika toho umí opravdu hodně.

Co je na tom Å¡patného? VždyÅ¥ pÅ™eci už dneÅ¡ní mládež a dneÅ¡ní dÄ›ti také mají brzy mobilní telefon anebo notebook Äi tablet, tak absolutnÄ› nechápu, proÄ bych tohle také nemohla dopřát mému synovi. A já rozhodnÄ› nechci, aby můj syn byl v partÄ› jediný, kdo tohle nemá. Proto jsem si Å™ekla, že absolutnÄ› nejlepší bude, když dÄ›ti budou také mít to, co ostatní. SamozÅ™ejmÄ› že není nic hrozného. Proto jsem si Å™ekla, že opravdu by bylo skvÄ›lé, kdyby také dÄ›ti si tÅ™eba nezávidÄ›ly různé vÄ›ci navzájem. Bohužel, ale v dneÅ¡ní dobÄ› to tak je. Tohle mÄ› hodnÄ› mrzí. A protože jsem si Å™ekla, že když ostatní dÄ›ti v jeho vÄ›ku mají mobilní telefon nebo tablet, tak to udÄ›lám taky.

Bez techniky to už nejde.

Já totiž na tom nevidím absolutnÄ› nic Å¡patného, i když okolí neustále dokola opakuje, že malé dÄ›ti do deset let by nemÄ›ly mít vlastní poÄítaÄ nebo tablet a také mobilní telefon. Jenomže podle mého názoru je tohle úplná blbost. Je to blbost na druhou, na sto procent tohle není pravda. AbsolutnÄ› nechápu, kdo tohle vymyslel, proÄ by malé dÄ›ti se také nemohly uÄit odmala už technice? VždyÅ¥ co je na tom Å¡patného? Už v první nebo druhé třídÄ› budou potÅ™ebovat také techniku. V dneÅ¡ní dobÄ› jsou prý už i online žákovské knížky, kde si rodiÄe s uÄiteli také takhle dopisují. Takže podle mého názoru techniku držet od dÄ›tí daleko je úplná chyba. 

Technika

Proč si nepohrát s laserem?


Střílečky baví leckoho z kluků. A samozřejmě nejspíš i děvčat. Leckdo je vysloveně nadšený, pokud může někde pobíhat a dělat nějaké to „pif, paf“ nebo „ratatata“ a kolit tím své protivníky.
Ovšem je pochopitelně jasné, že se to u nás nesmí odehrávat za použití skutečných zbraní a ostré munice. Protože jsou na to paragrafy a kdo by se proti těmto prohřešil, ten by si následně dlouho nevystřelil a naopak by byl tím, kdo by stál proti zbraním nějaké té policejní jednotky a vězeňské eskorty.
zelený světelný paprsek
Pokud si chce člověk v dnešní době hrát na takové vojáky, může tak činit stejně, jak jsme činívali kdysi my. Tedy vzít do ruky nějaký ten klacek, který lze díky fantazii hravě změnit v samopal, lze si pořídit i nějakou tu stříkací pistolku, jež „pálí“ dokonce i bez příliš bujné fantazie, to ovšem pouze vodu.
A pokud jsou tyto zbraně někomu málo, pokud už mu fantazie zkostnatěla nebo se v dnešním mediálně jasně nalinkovaném světě ani nerozvinula, lze si dopřát i zábavu s něčím daleko lepším, dokonalejším.
Lze využít i a zkrátka a jednoduše po sobě „střílet“ laserem.
Což se samozřejmě neodehrává jen tak někde. K tomuto účelu slouží laser game aréna, do které vstupují takoví válečníci, zpravidla především milovníci počítačových her, kteří si chtějí vyzkoušet něco takového, co vídají na monitorech svých počítačů, v praxi. Ovšem jak tito i jiní záhy zjistí, nejde rozhodně o nějaké povalování se, ale o docela fyzicky náročnou činnost, jež hravě zastoupí třeba i trénink v posilovně.
Této adrenalinové zábavě se u nás věnují například některá centra volného času či domy dětí a mládeže, kde se z důvodu fyzické náročnosti odehrávají pouze dvanáctiminutové mače, mající za cíl mimo jiné i utužovat kolektivní spolupráci, rozvíjet pohybové dovednosti a postřeh.
Pro děti se ale také pořádají letní tábory se zaměřením na strategický boj, kde se používají laserové kanóny a kde se takové děti cítí jako učinění vojáci v bojovém terénu.
laserová show
A nejednou přijdou laserové zbraně ke slovu i při firemním teambuildingu. Kde mají paradoxně sloužit nikoliv k tomu, aby se navzájem postříleli ti, kdo se na pracovišti nemají zrovna v lásce, ale naopak aby se tu spolupracovníci sblížili a třeba i spřátelili.
A pokud pak někdo tomuto druhu zábavy podlehne, může to dotáhnout třeba až do některého z několika desítek týmů různých věkových kategorií, které jsou v naší zemi činné.
Což je rozhodně lepší než třeba střílet po sousedech ze vzduchovky nebo po nevěřících ze samopalu.

Technika

Když se méně tisknou knihy


Internet velmi významnou měrou přispěl k tomu, že se tiskne stále méně a méně knih. Jednak jsou k dispozici stále více knihy elektronické, kdy čtete knihy ze čtečky nebo tabletu, nebo se stávají oblíbené takzvané audioknihy, kdy kniha je načtena o audio podoby. Časopisy a noviny se také nevydávají v takových nákladech, jako tomu bývalo dříve, i když nabídka titulů je rozhodně bohatá. Znamená to snad omezení polygrafického průmyslu? Možná to tak vypadalo, ale polygrafie (tiskařský průmysl) je oblast velmi flexibilní, jejíž odborníci jsou schopni pružně reagovat na potřeby cílového uživatele.

stará tiskárna.jpg

Trendem je obalový design

Dříve představovaly gró polygrafického průmyslu především knihy, časopisy a noviny, dnes se pozornost významnou měrou obrací také na obalový design. Je to možná trochu alarmující a jen to zvýrazňuje obavy těch, kteří mají pocit, že žijeme v příliš konzumní společnosti. Ponechme stranou moralizování a zaměřme se na technologie tisku. Jedná se totiž o zcela odlišnou technologii.
Knihy, noviny a časopisy se tisknou obvykle technologií ofsetovou, tedy tisku z plochy. Tato technologie je ovšem nepoužitelná pro obalové technologie.
 prodej marmelád.jpg

Flexografie

Obalový design využívá především technologii flexotisku neboli tisku z výšky. Tato technologie se v posledních desetiletích velmi zdokonalila. Není to ovšem jen odlišná technologie, je to zcela odlišná předtisková příprava. Flexografie je na přípravu podstatně náročnější.
Flexotisk se využívá na potisk plastových folií, papíru, kartonu a lepenky. Tiskovou formu představuje pružný štoček. Štočky se vyrábějí fotopolymerní cestou. Samotný štoček se lepí na tiskový válec, z něhož se pak tiskne. Podobně jako u ofsetu se tiskne CMYK barvami, ovšem mnohem více než v ofsetových technologiích se tiskne také přímými barvami. Flexotisk umožňuje tisk až osmi barvami.