Pružnost nade vše
Každé železo, které se mění v ocel jakýmkoli způsobem musí mít určitý obsah dalších prvků a musí splňovat některá kritéria, podle toho, kam má být zařazena. Samozřejmě musí mít například určitou tvrdost, odolnost a například i pružnost. Což v praxi znamená, že musí vydržet určité prohnutí, aniž by praskla nebo se vůbec poškodila. Můžete si to představit jako třeba tyč na jejichž dvou koncích máte nějaké závaží. Ta tyč se musí prohnout, ale nesmí prasknout. Kdysi pradávno, když se ještě vyrábělo starší vázání, byly jeho součástí dva dráty asi půl centimetru silné.
Ty držely hlavní část systému a testovaly se na pružnost. Před nimi tam byla taková deska z umělé hmoty. Těžká a méně pružná. V rámci inovace se přestalo vázání vyrábět s těmito deskami a bylo to nahrazeno právě tím drátem, který se dovážel z ciziny, protože u nás jej nikdo neuměl v té době vyrobit, nebo by to bylo příliš drahé. Nu, a právě na té pružnosti záviselo nastavení okamžiku kdy lyže systém „vyhodí“. Proto se tento výrobek testoval na prohnutí, kde se oba konce napevno uchytily a uprostřed to celé tahalo ocelové lanko. Tyto testy se dělal již u nás.
Tak měli lyžaři lehčí vázání a bezpečnější lyžování. Dnes už se používají zase jiné systémy. A kvalitní ocel už umíme také vyrobit, a to poměrně levně. 1.8159 Boden.cz je jednou z těch, kde se na kvalitu dbá a kde probíhají testy drobátko podobné. Samozřejmě, že ne tak doslova, na velké kusy oceli se musí úplně jinak, ale testy se provádějí, protože zákazník musí obdržet tu nejvyšší kvalitu. Jakákoliv odchylka od předepsané normy není povolena. Materiál je pak totiž o něco křehčí a má tím pádem také jiné vlastnosti. Což je nepřípustné a takoví ocel pak spadá do jiné kategorie, kde již nejsou tak velké nároky. I když samozřejmě ta kvalita tam stále je. Musí, protože se kvalitně vyrábí.